Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Promocje
Popielnica skórzana Columbus na jedno cygaro
Popielnica skórzana Columbus na jedno cygaro
149,00 zł 55,00 zł
szt.
Fajka Chacom Havane No 13 bez filtra(skraplacz)
Fajka Chacom Havane No 13 bez filtra(skraplacz)
300,00 zł 170,00 zł
szt.
Fajka Chacom Champs Elysees no 425
Fajka Chacom Champs Elysees no 425
325,00 zł 215,00 zł
szt.
Tabaka Medicated No 666 Snuff 30g
Tabaka Medicated No 666 Snuff 30g
16,90 zł 12,00 zł
szt.
Humidor na 25 cygar (HUM-25)
Humidor na 25 cygar (HUM-25)
195,00 zł 145,00 zł
szt.
Tabaka 41 Yellow Lilly Perfumed 20g
Tabaka 41 Yellow Lilly Perfumed 20g
9,90 zł 5,50 zł
szt.
Tabaka 41 Yellow Lilly Menthol 20g
Tabaka 41 Yellow Lilly Menthol 20g
9,90 zł 5,50 zł
szt.
Fajka Chacom Atlas Taupe No 43
Fajka Chacom Atlas Taupe No 43
310,00 zł 210,00 zł
szt.
Popielnica do cygar Park Lane
Popielnica do cygar Park Lane
79,00 zł 45,00 zł
szt.
Fajka Chacom Jazz No 95 bez filtra
Fajka Chacom Jazz No 95 bez filtra
395,00 zł 210,00 zł
szt.
Produkt dnia
Fajka Adsorba Orange 218e
Fajka Adsorba Orange 218e
109,00 zł
szt.
Producenci
O cygarach i nie tylko
TEQUILA i… cygaro

Pierwsze wzmianki o tequili sięgają XVI wieku i dotyczą kraju Azteków. Wiadomo też, że od około 1600 roku rozpoczęto w tej części świata jej masową produkcję.

TEQUILA i… cygaro

      Pierwsze wzmianki o tequili sięgają XVI wieku i dotyczą kraju Azteków. Wiadomo też, że od około 1600 roku rozpoczęto w tej części świata jej masową produkcję. Jeśli ktoś narzeka na obecną polityką podatkową – szczególnie zaś na wysokie akcyzy alkoholowe i tytoniowe – niech ma świadomość tego, że Gubernator Nowego Królestwa Galicii (dawniej region Nowej Hiszpanii, dziś leżący w obrębie Meksyku i obejmujący m.in. stan Jalisco) jako pierwszy wprowadził akcyzę na tequilę już w 1608 roku. To tak na pocieszenie.

    Tequila jest meksykańskim trunkiem narodowym o jabłkowo-korzenno-ziemnym posmaku produkowanym z przefermentowanego soku niebieskiej agawy (roślina z rodziny liliowatych). Nazwa tej meksykańskiej wódki (odmiany mezcalu) pochodzi od miasteczka Tequila w stanie Jalisco, leżącego 65 kilometrów na północny-zachód od Guadalajary. To głównie tam – na wyżynach zachodniego Meksyku (Los Altos) – produkuje się ten znany na całym świecie alkohol. Meksykańskie prawo podchodzi niezwykle restrykcyjnie do produktów nie wytwarzanych w tamtym rejonie, a noszących nazwę “tequila”. Jest ona prawnie zastrzeżona i mogą z niej korzystać jedynie ci producenci, którzy wykorzystują rośliny z dwudziestu ośmiu plantacji w środkowo-wschodnim Meksyku (tak jak Francja, która zakazuje innym krajom butelkowania czegokolwiek z napisem "szampan" i dlatego na świecie używa się nazwy "wino musujące").

      Obecnie tequila produkowana jest w dwóch podstawowych odmianach: oryginalnej – wytworzonej z 100% agawy i butelkowanej w Meksyku (hecho en Mexico) i mixtos – zawierającej jedynie 50% agawy w swoim składzie, która może być butelkowana poza Meksykiem. Tę pierwszą uznaje się za najlepszą tequilę o silnym, bardziej wyrazistym aromacie. Nie jest przy tym poddawana procesowi starzenia w kadziach, a leżakowanie trwa krótko – do dwóch miesięcy. Należy pamiętać, że im dłuższy okres postarzania w kadziach, tym smak leżakowanej tequili jest pełniejszy, bardziej wyrazisty i zarazem subtelniejszy.

Rozróżniamy pięć rodzajów tequili:

TEQUILA BLANCO (zwana też tequila silver) – niepostarzana i butelkowana w sześćdziesiąt dni po destylacji. Posiada silny aromat, bardziej wyrazisty niż w przypadku innych rodzajów tequili.

 

TEQUILA ORO (zwana też: tequila gold lub joven abocado – młoda postarzana) – teoretycznie stanowi ten sam rodzaj trunku, co tequila blanco, lecz zawiera sztuczne substancje poprawiające zabarwienie i aromat.

 

TEQUILA RESPOSADO – postarzana w dębowych beczkach od dwóch do dwunastu miesięcy. Trunek w kolorze jasnego bursztynu o delikatnym smaku (z nutami kwiatowymi). Zachowuje naturalny aromat agawy, lecz subtelniejszy niż w przypadku tequila blanco.

 

TEQUILA AÑEJO

Leżakowana przez co najmniej rok, o zabarwieniu ciemniejszym niż pozostałe rodzaje tequili. Posiada wyrazisty smak dzięki dłuższemu postarzaniu w drewnianych kadziach. Niezła alternatywa dla tradycyjnych trunków (whisky czy koniaku).

 

TEQUILA EXTRA AÑEJO

Leżakowana przez okres ponad trzech lat w dębowych beczkach. Niektóre rodzaje tequili extra añejo uważane są za najbardziej szlachetne trunki na świecie.

 

    Jeśli zamierzamy przygotować dzbanek niezłej margarity (podawanej później w kieliszku obtoczonym w soli) z prawdziwej meksykańskiej tequili, z dodatkiem likieru Grand Marnier i sokiem z limonki, nie potrzebujemy kupować Extra Añejo, wystarczy coś tańszego, jak chociażby stare dobre Cuervo Gold. Jeśli jednak chcemy raczyć się trunkiem, lepiej zaopatrzyć się w Extra Añejo, np. butelkę Casa Noble, Don Julio lub Herradura Seleccion Suprema. Wymienione tequile mają bardziej subtelny i zaskakująco “koniakowaty” smak.

 

     Palacze cygar zapytają: jakie cygara pasują do tequili? Odpowiedź może być tylko jedna – pikantne o pełnym korzennym smaku. Tak jak ostra jest meksykańska kuchnia, tak i cygara nie powinny być delikatne. Wydaje się, że właśnie takie stanowią idealny dodatek do margarity lub czystej tequili z najwyższej półki. Warto też rozglądać się na rynku w poszukiwaniu próbek cygar dołączanych z okazji edycji przeróżnych marek i serii, by w zaciszu domowym próbować łączyć je z margaritą, tequilą czy nawet z meksykańskim piwem, które, tak na marginesie, również idealnie pasuje do ostrej kuchni i pikantnych cygar.

 

     Jedno cygaro zasługuje na uwagę. To ultra gładkie Oliva Cain Daytona Torpedo o wyśmienicie zrównoważonych aromatach kawy i łagodnego pieprzu z nutką  słodyczy. Wkładka typu straight ligero i pokrywa Habano idealnie kontrastują ze smakiem limonki lub cytrusów w margericie. Poza tym wykonanie tych cygar jest niezwykle kunsztowne. Drugim wartym wzmianki cygarem, które można łączyć z tequilą jest Famous Nicaraguan Habano Double Corona, równie pikantne i pasujące do każdej margarity i każdej przedniej tequili.

 

     Oczywiście, palacz powinien sam osobiście dobierać cygara do pijanych przez siebie trunków, a owe poszukiwania mogą przynieść satysfakcjonujący nas rezultat dopiero po wielu próbach z różnymi mieszankami tytoniowymi. Przede wszystkim liczy się nasza przyjemność.

UWAGA Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych (Patrz zakładka  "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych...'')

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl